• کد نمایش افراد آنلاین
 • شرکت حسابداری و مشاوره مالی حسابگران مبتکر کردستان(سهامی خاص) - دارایی ثابت مشهود و نا مشهود + نحوه حسابداری
   
  شرکت حسابداری و مشاوره مالی حسابگران مبتکر کردستان(سهامی خاص)
  چشمها را باید شست جور دیگر باید دید
                                                          
  درباره وبلاگ

  با سلام
  شرکت حسابگران مبتکر کردستان یک شرکت حسابداری و مشاوره مالی است که جهت ارتقاع سطح کمی و کیفی عملیات حسابداری واحدهای تولیدی،خدماتی و بازرگانی و به منظور کاهش هزینه ها؛افزایش بهره وری و در نتیجه افزایش سود آماده ارائه خدمات به صاحبان محترم مشاغل کوچک و بزرگ می باشد.
  مدیر وبلاگ : آدام اسمیت
  مطالب اخیر
  نظرسنجی
  حسابگران تا چه میزان توانسته به شما کمک کند ؟  ارتباط با حسابگران
  آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :


  
  <
  مقدمه
  در این مبحث در خصوص مفاهیم داراییهای ثابت مشهود و دارایی های نا مشهود پرداخته و چگونگی انجام دارایی ثابت مشهود و دارایی ثابت نامشهودعملیات حسابداری آن بحث خواهد شد . دارایی های فوق برعکس دارایی های جاری ، دارای منافع بلند مدت بوده و در بیش از یک دوره  مالی مورد استفاده و بهره برداری قرار می گیرد .لذا بهای تمام شده آن به عنوان مخارج سرمایه ای تلقی شده و در جهت عمل به اصل تقابل درآمد و هزینه ، در طی دوره های انتفاعی و به تدریج به حساب هزینه انتقال می یابد ، عملی که اصطلاحا به آن استهلاک گفته می شود.

  دارایی های ثابت مشهود:

  استاندارد حسابداری شماره 11 ( حسابداری دارایی های ثابت مشهود ) ، تعریف زیر را از دارایی های ثابت مشهود ارائه کرده است :
  دارایی ثابت مشهود به دارایی های اطلاق می شود که به منظور استفاده در تولید یا عرضه کالاها یا خدمات اجاره به دیگران یا برای مقاصد اداری توسط واحد تجاری نگهداشته شده و انتظار می رود بیش از یک دوره مالی مورد استفاده قرار می گیرد .

  در ادامه بند 6 سانت استاندارد مزبور شرایط شناسایی یک قلم دارایی ثابت مشهود را به عنوان دارایی ، در تحقیق دو شرط زیر می داند :
  الف ) جریان منافع اقتصادی آتی مرتبط با دارایی به درون واحد تجاری محتمل باشد .
  ب ) بهای تمام شده دارایی برای واحد تجاری ، به گونه ای اتکاء پذیر قابل اندازه گیری باشد .
  دارایی های ثابت مشهود یا دارایی های سرمایه ای و یا اموال ، ماشین آلات و تجهیزات ، دارایی هایی می باشد که دارای موجودیت عینی بوده و اغلب بخش عمده ای از دارایی های واحد تجاری را تشکیل می دهد . این گروه از دارایی ها که شامل زمین ، ساختمان ، ماشین آلات ، وسایط نقلیه ، تاسیسات و تجهیزات ، اثاثه، منابع طبیعی و سایر دارایی ها می باشد و به سه طبقه زیر تقسیم می شود :
  1- دارایی های مشهود قابل استهلاک . این دارایی ها دارای عمر مفید محدود بوده و در طول دوره انتفاع خود مستهلک شده و به حساب هزینه استهلاک انتقال می یابد. ساختمان تجهیزات و وسایط نقلیه مثال هایی از دارایی های فوق می باشد .
  2- دارایی های مشهود استهلاک ناپذیر. این دارایی ها دارای عمر مفید نامحدود بوده و در نتیجه استفاده و یا گذشت زمان از بین نمی روند. زمین بارزترین مثال از دارایی های مزبور می باشد .
  3- دارایی های نقصان پذیر. این دارایی های بر اثر بهره برداری و استفاده از آن تحلیل یافته و به دارایی های دیگری جون مواد یا کالا تبدیل می شود . معادن و منابع طبیعی از این دسته از دارایی ها می باشد.
  قیمت تمام شده دارایی های ثابت مشهود
  بهای تمام شده دارایی های ثابت مشهود شامل کلیه مخارج متعارفی است که صرف آماده سازی دارایی ها و امکان استفاده مناسب از آن در عملیات تجاری واحد اقتصادی می گردد . بدین ترتیب قیمت تمام شده یک قلم دارایی ثابت مشهود متشکل از قیمت خرید شامل عوارض گمرکی ، مالیات های خرید و هر گونه مخارج مرتبط مستقیمی است که برای رساندن دارایی به وضعیت قابل بهره برداری تحمل می شود . نمونه هایی از مخارج مرتبط مستقیم عبارت است از :
  الف ) مخارج آماده سازی محل نصب
  ب ) مخارج حمل و نقل اولیه
  ج ) مخارج نصب
  د ) حق الزحمه های فنی از قبیل حق الزحمه مهندسان و معماران
  ه ) مخارج پیاده سازی و جابه جایی دارایی
  در اینجا لازم به توضیح است که :
  اولا . قیمت تمام شده یک دارایی ثابت مشهود باید بر اساس قیمت نقدی محاسبه شود . بدین ترتیب هرگونه تخفیف تجاری یا تخفیف نقدی ( حتی اگر تخفیفات نقدی توسط خریدار استفاده نشده باشد ) لازم است از قیمت خرید کسر شود . به عبارت دیگر قیمت تمام شده یک دارایی نمی تواند از ارزش نقدی آن تجاوز نماید.
  ثانیا . در محاسبه قیمت تمام شده دارایی های ثابت مشهود ، اقلام غیرعادی و پیش بینی نشده مثل هزینه تعمیر تجهیزاتی که در جریان حمل و نقل آسیب دیده و یا پرداخت جریمه به علت تاخیر در پرداخت حقوق و عوارض گمرکی ، نباید جزء بهای تمام شده دارایی منظور گردد . اقلام مزبور به محض وقوع به حساب هزینه دوره مالی انتقال می یابد .
  در زیر به بررسی چگونگی تعیین قیمت تمام شده برخی از دارایی های ثابت مشهود می پردازیم :
  زمین
  کلیه مخارجی که برای تحصیل زمین انجام شده و یا زمین تحصیل شده را برای استفاده مناسب آماده می نماید، باید جزء بهای تمام شده آن آورده شود . بنابراین قیمت تمام شده زمین می تواند شامل قیمت خرید زمین ، کارمزد دلالی ، مالیات خرید ، حق الثبت و هزینه های دفتری ، هزینه های تسطیح و خاکریزی ، مخارج تخریب ساختمان قدیمی موجود در زمین پس از کسر عواید حاصل از فروش مواد و مصالح اسقاط و کلیه هزینه هایی باشد که ممکن است صرف آماده سازی زمین گردد .
  مطلبی که در اینجا باید بدان توجه نمود آن است که اگر در زمین خریداری شده ، تاسیساتی نظیر نرده کشی ، آسفالت محوطه یا پیاده رو سازی ، احداث پارکینگ و غیره ایجاد گردد ، به دلیل اینکه عمر مفید اقلام مزبور محدود می باشد ، لذا ثبت ان در بدهکار حساب زمین صحیح نبوده و چنین اقلامی تحت سرفصل جداگانه ای به نام تاسیسات و مستحدثات در زمین ثبت شده و در طی عمر مفید خود مستهلک می شود .
  معادن و منابع طبیعی
  قیمت تمام شده معادن و منابع طبیعی ( جنگل ها ، معادن و چاه های نفت و امثال آن ) شامل قیمت خرید ، مخارج مربوط به تحصیل امتیاز خرید اراضی ، وسایل و تاسیساتی که مستقیما به بهره برداری مربوط و یا با پایان یافتن بهره برداری یا تعطیلی معدن ، ارزش خالص بازیافتنی ناچیزی خواهد داشت ( مثل مخارج مربوط به نصب ریل در داخل معادن جهت رفت و آمد واگن ها و یا نصب دکل ) و به طور کلی تمام هزینه هایی که جهت استفاده مناسب از معادن و منابع طبیعی انجام می گردد ، می باشد .
  ساختمان
  در صورتی که ساختمان موجود خریداری شود ، قیمت تمام شده آن شامل قیمت خرید و تمام هزینه هایی است که جهت استفاده مناسب از آن دارایی لازم است انجام گردد . اما اگر شرکت تصمیم به احداث و ساخت ساختمان بگیرد ؛ در آنصورت بهای تمام شده آن چگونه محاسبه خواهد شد ؟
  در تعیین بهای تمام شده دارایی هایی که توسط واحد تجاری ساخته می شود ، همان قواعدی به کار گرفته می شود که در رابطه با دارایی های تحصیل شده اعمال می گردد . هرگاه واحد تجاری یکی از دارایی هایی را که در روال عادی عملیات تجاری تولید می کند، به عنوان دارایی ثابت مشهود ، مورد استفاده قرار دهد، بهای تمام شده آن معمولا مشابه بهای تمام شده دارایی های تولید شده جهت فروش ، محاسبه می شود. بدین ترتیب هزینه های مواد ، دستمزد مستقیم ، حق الزحمه طراحی ، مهندسی ، مخارج احداث کارگاه و کلیه هزینه های سربار مرتبط با دارایی اعم از ثابت یا متغیر ، باید در محاسبه قیمت تمام شده آن دخالت داده شود .
  بهای تمام شده دارایی هایی که واحد تجاری به قصد استفاده خود ، اقدام به ساخت آن نموده ، نباید بیش از ارزش متعارف نقدی آن در حساب ها ثبت شود ، به عبارت دیگر ، هرگونه مخارج اضافی ناشی از فعالیت های بدون بازده و کار تلف شده باید به حساب زیان دوره مالی ( به جای بهای تمام شده دارایی ثابت ) انتقال یابد .
  مطلب دیگری که در اینجا باید بدان توجه نمود این است که اگر واحد تجاری یکی از ساختمان های قدیمی خود را برای احداث ساختمان جدید تخریب نماید ، مخارج تخریب ( پس از کسر عواید حاصل از فروش مواد و مصالح اسقاط ) قابل انتقال به حساب های زمین و یا ساختمان نبوده ، بلکه چنین مخارجی لازم است مستقیما به حساب سود و زیان حاصل از تخریب ساختمان قدیمی منتقل گردد .
  مطلب مهن دیگری که در ساخت دارایی باید بدان اهمیت داده شود ، هزینه های تامین مالی مربوط به تسهیلات مالی کوتاه مدت و بلند مدت است .
  استاندارد حسابداری شماره 13 ( حسابداری مخارج تامین مالی ) عنوان می نماید که « آن بخش از مخارج تامین مالی که مستقیما قابل انتساب به تحصیل یک دارایی واحد شرایط است باید به عنوان بخشی از بهای تمام شده دارایی محسوب شود » . استاندارد مزبور در ادامه عنوان می نماید که « مخارج تامین مالی که مستقیما قابل انتساب به تحصیل یک دارایی واجد شرایط است ، آن دسته از مخارجی است که در صورت عدم تحصیل آن دارایی ، باید از آن اجتناب می شد » .
  اما زمان آغاز و پایان دوره ی به حساب دارایی بردن بهره چگونه باید مشخص گردد ؟ در یاپاسخ به سوال مزبور بیانیه شماره 13 عنوان می نماید که :
  « احتساب مخارج تامین مالی در بهای تمام شده دارایی واجد شرایط باید زمانی شروع شود که :
  الف) برای دارایی مربوط به مخارجی در حال انجام باشد .
  ب ) مخارج تامین مالی در حال وقوع باشد .
  ج ) فعالیت های لازم برای آماده سازی دارایی مربوط جهت استفاده مورد نظر یا فروش در جریان باشد » .
  فعالیت های لازم جهت آماده سازی دارایی برای استفاده مورد نظر یا فروش که در بند ج فوق عنوان گردیده ، در بر گیرنده ی عملیاتی فراتر از ساخت فیزیکی یک دارایی است . این فعالیت ها شامل کارهای فنی و اداری لازم قبل از شروع ساعت فیزیکی یک دارایی است . این فعالیت ها شامل کارهای فنی و اداری لازم قبل از شروع ساخت فیزیکی دارایی ، از قبیل فعالیت های مرتبط با دریافت پروانه ساخت است . بنابراین در زمانی که عملیات تولید یا توسعه که منجر به تغییر وضعیت دارایی می شود ، در جریان نباشد ، نگهداری دارایی جز این فعالیت ها محسوب نمی شود . برای مثال ، مخارج تامین مالی تحمل شده در دوره ای که عملیات ساختمانی بر روی زمین در حال انجام است ، قال احتساب در بهای تمام شده بوده ، اما چنانچه زمین برای ایجاد ساختمان تحصیل شود ، لیکن عملیات ساختمانی روی آن انجام نگیرد ، مخارج تامین مالی که طی دوره نگهداری زمین واقع می شود ، قابل احتساب در بهای تمام شده دارایی نیست .
  در بندهای 20 و 22 استاندارد مزبور ، زمان توقف احتساب مخارج تامین مالی در بهای تمام شده دارایی مشخص گردیده است . بدین معنی که اگر عملیات ساخت فعالانه دارایی برای مدت طولانی متوقف شود ویا کلیه فعالیت های لازم برای آماده سازی دارایی واجد شرایط برای استفاده مورد نظر یا فروش به طور اساسی تکمیل گردد ، باید احتساب مخارج تامین مالی را در بهای تمام شده آن دارایی متوقف نمود .
  ماشین آلات و تجهیزات
  بهای تمام شده ماشین آلات تجهیزات شامل قیمت خرید ( پس از کسر کلیه تخفیفات تجاری و نقدی ) ، هزینه حمل و نقل و بیمه و بارگیری ، حقوق و عوارض گمرکی ، هزینه نصب و راه اندازی اولیه ، هزینه بازسازی و مرمت ماشین آلات دست دوم خریداری شده و کلیه هزینه هایی است که جهت استفاده بهینه و مطلوب از ماشین آلات لازم و ضروری است .
  روش های تحصیل اموال ، ماشین آلات و تجهیزات
  دارایی هایی را که تحت عنوان اموال ، ماشین آلات و تجهیزات طبقه بندی می گردند ، می توان به یکی از طرق زیر تحصیل نمود :
  1. به شکل نقد
  2. به شکل نسیه یا نقد و نسیه
  3. با صدور اسناد بلند مدت
  4. با صدور سهام
  5. به صورت تحصیل گروهی از دارایی ها به شکل یکجا
  6. در قالب احداث یا ساخت
  7. به صورت رایگان ( در قالب اهداء )
  8. به صورت معاوضه

  1. تحصیل دارایی ها به شکل نقد
  در صورتی که دارایی ثابت مشهود بهشکل نقدی تحصیل گردد ، بهای تمام شده آن شامل کلیه وجوهی است که دریک معامله حقیقی از سوی خریدار جهت استفاده مورد نظر از دارایی پرداخت می شود .
  2. تحصیل دارایی ها به شکل نسیه ( یا نقد و نسیه )
  در این حالت نیز نحوه محاسبه عین حالت اول خواهد بود با این تفاوت که در معاملات نسیه ای که با شرط تخفیفات نقدی انجام می شود ، لازم است کلیه تخفیفات تجاری و نقدی از قیمت دارائی ثابت کسر شده و دارایی تحصیل شده برحسب قیمت نقدی آن در دفاتر ثبت گردد . بدین ترتیب قابلیت مقایسه بهتری از اطلاعات مالی واحدهای اقتصادی فراهم خواهد شد .
  3. تحصیل دارایی ها از طریق صدور اسناد بلند مدت
  در صورتی که دارایی های صابت مشهود در مقابل اسناد پرداختنی بلند مدت تحصیل گردد ، باید به ارزش متعارف ( معادل قیمت نقدی ) در دفاتر ثبت شود. ارزش متعارف ( منصفانه ) مبلغی است که خریدار مطلع و مایل و فروشنده ی مطلع و مایل می توانند در معامله ای حقیقی و در شرایط عادی ، یک دارایی را در ازای مبلغ مزبور با یدگیر مبادله کنند .
  در خصوص چگونگی ثبت دارایی های ثابت مشهود در دفاتر خریدار ، دو حالت ممکن است وجود داشته باشد :
  الف ) ارزش منصفانه دارایی تحصیل شده مشخص یا قابل تعیین باشد .
  در این حالت ، دارایی تحصیل شده بر حسب ارزش منصفانه آن در دفاتر بدهکار شده و در مقابل حساب « اسناد پرداختنی » به ارزش اسمی بستانکار می گردد . هرگونه تفاوت بین دو طرف ثبت می تواند به حساب کسر یا صرف اسناد انتقال یافته و به تدریج در طی دوره بازپرداخت اسناد به حساب هزینه یا درآمد بهره منتقل شود .
  ب ) ارزش منصفانه دارایی تحصیل شده مشخص نبوده و یا قابل تعیین نباشد .
  در این حالت ، قیمت تمام شده دارایی تحصیل شده بر حسب ارزش فعلی مجموع پرداخت های آتی محاسبه و تعیین می شود . جهت محاسبه ارزش فعلی ، مبالغ پرداختی به فروشنده بر حسب نرخ بهره بازار تنزیل شده و با اختلاف دو طرف ثبت عین حالت قبل عمل می گردد .
  4. تحصیل دارایی ها از طریق صدور سهام
  طبق استانداردهای حسابداری ، هنگامی که یک واحد تجاری ، در ازاء تحصیل دارایی ، اقدام به انتشار سهام می نماید ، ارزش جاری بازار سهام صادره یا ارزش جاری بازار دارایی تحصیل شده ، هر کدام که با قابلیت اتکاء بیشتر قابل تعیین باشد ، باید به منظور ثبت مبادله مورد استفاده قرار گیرد. در صورتی که ارزش جاری بازار سهام صادره یا دارایی تحصیل شده به طور معقول قابل تعیین نباشد ، مبالغ ارزشیابی که توسط کارشناسان رمسی دادگستری یا بیمه انجام می شود ، باید مورد استفاده قرار گیرد .
  شرکت سهامی آبشار در سال 9x13 اقدام به خرید برخی از اقلام دارایی ثابت مشهود کرده و در ازاء آن به فروشنده سهام عادی واگذار نموده است .
  5. تحصیل گروهی از دارایی ها به طور یکجا
  در شرایطی که واحد تجاری اقدام به تحصیل جمعی از دارایی ها به طور یکجا نماید ، به شرط مشخص نبودن قیمت هر یک از دارایی ها ی خریداری شده ، لازم است بهای تمام شده دارایی های تحصیل شده به نسبت ارزش نسبی آن بین دارایی ها تسهیم گردد . ارزش نسبی دارایی ها ممکن است بر حسب استعلام بها و یا نظرات کارشناسی تعیین گردد .
  6- تحصیل داراییها در قالب احداث یا ساخت
  همان طور که گفته شد،بهای تمام شده داراییهای ساخته شده شامل کلیه هزینه های سربار مرتبط با دارایی اعم از سربار ثابت و یا متغیر خواهد بود.. بهای تمام شده داراییهای ساخته شده به هیچ وجه نباید از قیمت نقدی بازار آن تجاوز نماید،لذا هرگونه هزینه زاید و بدون بازده به جای انتقال به بهای تمام شده دارایی لازم است به حساب سود و زیان دوره مالیمنتقل شود.
  (درخصوص نحوه ی عمل با هزینه بهره وامهای دریافتی در طول دوره ساخت،به بخش چگونگی محاسبه قیمت تمام شده ساختمان احداث شده مراجعه نمایید).
  یکی دیگر از روشهای تحصیل داراییها،تحصیل آن در قالب کمکهای بلاعوض یا اهداء می باشد. در مورد نحوه حسابداری کمکهای بلاعوض دو روش کلی مطرح شده است:
  1- روس سرمایه ای:در این روش،کمکهای بلاعوض دریافتی مستقیماً به بستانکار سرمایه اهدایی(اندوخته سرمایه ای) انتقال یافته و در بخش حقوق صاحبان سهام منعکس می شود.طرفداران این روش معتقد هستند که کمکهای بلاعوض نوعی تامین مالی است و به جای انعکاس در صورت سود و زیان و پایاپای کردن آن با هزینه ها،باید در ترازنامه منعکس شود.
  2- روش درآمد:دراین روش،کمکهای بلاعوض به عنوان درآمد یک یا چند دوره مالی محصوب می شود.طرفداران روش مزبور را استدلال می کنند که چون کمکهای بلاعوض از منبعی غیر از صاحبان سرمایه،تحصیل می شود،بنابراین نباید مستقیماً به بستانکار حقوق صاحبان سهام انتقال یابد.بلکه اینگونه اقلام باید به عنوان درآمد شناسایی و در صورت سود و زیان در خصوص آن دسته از دارایی های اهدایی که دارای منافع بلند مدت می باشد براساس روش فوق کمکهای بلاعوض به عنوان درآمد انتقالی به دوره های آتی (به عنوان بک بدهی)تلقی وبراساس روش منظم ومعقول طی عمر مفید دارایی مربوط در صورت سود وزیان شناسایی می شود.

  البته درهردوحالت فوق شرایط لازم جهت شناسایی کمکهای بلاعوض باید وجود داشته باشد.بند18 استاندارد حسابداری شماره10(حسابداری کمکهای بلاعوض)شرایط زیر راجهت انجام اینکار ضروری میداند: الف)جریان منافع اقتصادی آتی مرتبط باکمک بلاعوض به درون واحد تجاری محتمل باشد.
  ب)مبلغ کمک بلاعوض به گونه ای اتکاپذیر قابل اندازه گیری باشد.
  ج)مخارج مرتبط باکمک بلاعوض دریافتی به گونه ای اتکاپذیرقابل اندازه گیری باشد.
  د)اطمینان معقولی در رابطه با اجرای شرایط مربوط به مصرف کمک بلاعوضوجود داشته باشد.
  استانداردمزبور دربند20عنوان می دارد که((بجزمواردی که نحوه انعکاس کمکهای بلاعوض مربوط به داراییهای ثابت مشهود در قوانین آمره پیش بینی شده است در سایر موارد که اعمال الزامات این استاندارد مستلزم شناخت کمک بلاعوض به عنوان بدهی است مانده بدهی باید تحت عنوان ((مانده تعهدات مرتبط باکمک بلاعوض))درصورتهای مالی انعکاس یابد.
  بدهی تربیت استاندارد فوق بجز مواد مشخص شده در قوانین جاری کشور در بقیه موارد از((روش در آمد))حمایت میکند لذا چنانچه کمک بلاعوض به شکل داراییهای غیر پولی(مانندزمین ساختمان وسهام شرکتها)به واحد تجاری اعطا شود،کمک بلاعوض باید به ارزش منصفانه دارایی دریافتی بدهکار ودر مقابل حساب ((درآمد انتقالی ناشی از کمکهای اهدایی))بستانکار گردد.درآمد انتقالی در طول عمرمفید دارایی وهمزمان با ثبت هزینه استهلاک،تخصیص یافته وبه حساب ((درآمد ناشی از کمکهای اهدایی))انتقل می یابد.در اینجا لازم به توضیح است که به استناد بند 17 استاندارد مزبور شناسایی کمک بلاعوض مربوط به داراییهای غیرجاری استهلاک ناپذیر با ایفای تعهدات مربوط،گاه به علت نامشخص بودن عمر مفید اقتصادی دارایی اهداء شده یا مدت زمان ایفای تعهد ناممکن است در این حالت شناسایی کمک به عنوان در آمد دوره بلامانع خواهد بود. معهذا،هرگاه بتوان مبنایی جهت تخصیص کمک به عنوان در آمد دوره های مختلف تعیین نمود،مبنای موصوف باید مورد استفاده قرار گیرد.بعنوان مثال،اهدای زمین به واحد تجاری به عنوان کمک ممکن است مشروط به احداث ساختمان باشد که در این حالت تخصیص کمک مزبور به عنوان درآمد در طول عمر مفید ساختمان می تواند مناسب باشد.
  8.تحصیل داراییهادرقالب معاوضه
  ممکن است اموال،ماشین آلات وتجهیزات مورد نیاز واحد تجاری ازطریق معاوضه با اموال،ماشین آلات وتجهیزات موجود درواحد تجاری تحصیل شود.معاوضه دارایییها رابه طورکلی میتوان به دو طبقه اصلی تقسیم نمود:
  الف)معاوضه داراییهای غیرمشابه
  ب)معاوضه داراییهای مشابه
  الف)معاوضه دارییهای مشابه.درصورتی که داراییهای معاوضه شده کاربری یکسانی نداشته ویادرفعالیتهای تجاری مشابهی به کار گرفته نشود،معاوضه از نوع معاوضه داراییهای غیرمشابه تلقی خواهد گردید.این نوع از معارضه،اساسا منجر به تکمیل فرایند کسب سودشده ویا به عبارتی فرایند کسب سود دارایی قبلی متوقف وفرایند کسب سود جدیدی آغازمیگردد.معارضه تجهیرات اداری بایک دستگاه ماشین آلات تولیدی ویایک قطعه زمین بایکدستگاه کامیون مثالهای ازاین نوع معاوضه میباشد.
  درمعاوضه داراییهای غیرمشابه،ممکن است دو حالت پیش آید:الف)ارزش منصفانه دارایی تحصیل شده مساوی ارزش منصفانه داراییواگذار شده باشد.
  ب)ارزش منصفانه داراییهای معارضه شده متفاوت باشد.
  طبق استانداردهای حسابداری
  درحالت الف،قیمت تمام شده دارایی تحصیل شده مساوی باارزش منصفانه دارایی واگذار شده خواهد بود.درصورتی که ارزش منصفانه دارایی واگذار شده مشخص نباشد،ارزش منصفانه دارایی تحصیل شده ملاک عمل قرارمی گیرد،اما اگر ارزش منصفانه هیچ کدام ار داراییهای معاوضه شده مشخص نباشد،دارای تحصیل شده برحسب ارزش دفتری دارایی واگذار شده در دفاتر ثبت خواهد گردید.
  ب)معاوضه داراییهای مشابه.داراییهای مشابه شامل آن دسته داراییها می باشد که کاربری آن یکسان بوده ودر فعالیتهای تجاری مشابه به کار گرفته میشود.در این نوع معاوضه اساسافرایندکسب سود کامل نشده وبه همین دلیل نیزهیچ گونه شناسایی وثبت نمی گردد.در ارتباط باداراییهای غیرپولی،دونوع مبادله وجود دارد که فرایندکسب سود در مورد آنها کامل نمی باشد:
  1.مبادله اموالی که برای فروش درجریان عادیعملیات واحد تجاری نگهداری می شود بااموال مشابهی که به همان منظور نگهداری می گردد(مث معاوضه داراییهای غیرمولد مشابه نظیر موجودیها)

  2.مبادله داراییهای مولدی که در واحد تجاری مورد استفاده قرار می گیرد(به منظور فروش نگه داری نمی شود)نمی شود با انوال مشابهی که به همان منظور نگه داری می گردد(مثل معاوضه داراییهای مولد مشابه نظیر اموال و ماشین آلات)
  در معاوضه داراییهای مشابه نیز(مثل داراییهای غیر مشابه)ممکن است دو حالت پیش آید.
  الف)ارزش منصفانه داراییهای معاوضه شده مساوی هم باشد.
  ب)ارزش منصفانه داراییهای معاوضه شده با هم متفاوت باشد.
  براساس استاندارد های حسابداری ،در حالت الف قیمت تمام شده دارایی تحصیل شده مساوی با اقل ارزش منصفانه یا ارزش دفتری دارایی واگذار شده می باشد.
  بدین ترتیب در این حالت به تبعیت از اصل احتیاط،هرگونه زیان ناشی از مازاد ارزش دفتری به ارزش منصفانه بازار بلافاصله شناسایی و ثبت شده لیکن به جهت تکمیل نشدن فرایند کسب سود،هیچ گونه سودی در دفاتر شناسایی نمی گردد.در حالت ب،وضعیت کمی پیچیده خواهد شد . بدین معنی که اگر در معاوضه سرک نقدی وجود داشته باشد،در دفاتر پرداخت کننده سرک نقدی ، قیمت تمام شده دارایی تحصیل شده و محاسبه خواهد شد.
  9.مخارج بعد ار تحصیل اموال ماشین آلات و تجهیزات
  پس از تحصیل و مورد استفاده قراردادن اموال،ماشین آلات و تجهیزات،ممکن است مخارجی از بابت تعمیرات و نگهداری، بهسازی و یا تعویض برخی از قطعات آن انجام گیرد. مخارجی که بدین صورت انجام می شود به دو طبقه اصلی قابل تقسیم است:
  الف) مخارج جاری:
  این دسته ار مخارج دارای منافع اقتصادی بلند مدت بوده و معمولاٌ به افزایش ظرفیت تولید،عمر مفید دارایی، بهبود اساسی در کیفیت تولید و یا کاهش قابل ملاحظه در هزینه ها می انجامد.مخارج فوق به شرط آن که با اهمیت بوده وقابلیت اندازه گیری داشته باشد به حساب دارایی انتقال یافته و در عمر مفید باقی مانده دارایی مستهلک می شود.

  ب)مخارج سرمایه ای
  این دسته از مخارج دارای منافع اقتصادی بلند مدت بوده و معمولاً به افزایش ظرفیت تولید ، عمر مفید دارایی بهبود اساسی در کیفیت تولید و یا کاهش قابل ملاحصه در هزینه ها می انجامد.
  مخارج فوق به شرط آن که با اهمیت بوده و قابلیت اندازه گیری داشته باشد به حساب دارایی انتقال یافته و در عمر مفید باقی مانده دارایی مستهلک می شود.
  مخارج پس از تحصیل را به طور کلی می توان شامل موارد زیر دانست:
  1. مخار تعمیرات و نگه داری
  2. مخارج تعویض و بهسازی
  3. مخارج گسترش و الحاق
  4. مخارج جابه جایی و نسب مجدد
  1.مخارج تعمیرات و نگه داری
  مخارج فوق به دو طبقه جاری و سرمایه ای تقسیم می شود. ابتدا به برسی بخش جاری آن می پردازیم.
  کلیه هزینه های مربوط به تعویض قطعات جزئی و کم اهمیت که جهت نگه داری دارایی در وضعیت عادی عملیاتی انجام می شود،اصتلاحاً هزینه تعمیرات عادی نامیده می شود.همچنین به هزینه هایی از قبیل نظافت ساختمان ، روغنکاری ماشین آلات و یا تنظیم موتور که به طور منظم جهت نگهداری دارایی در وضعیت قابل استفاده انجام می شود،هزینه نگه داری گفته می شود.
  هزینه های جاری مربوط به تعمیرات و نگه داری به جهت کم اهمیت بودن و به لحاظ آن که فاقد ویژگی های مربوط به هزینه های سرمایه ای است ، به محض وقوع به حساب هزینه دوره جاری انتقال یافته و در صورتحساب سود و زیان منعکس می شود. اعمال رویه فوق با اینکه قابل قبول است ولیکن به جهت آن که معمولاً هزینه های مزبور در دوره های زمانی منظم اتفاق نمی افتد، باعث تضعیف قابلیت مقایسه صورت های مالی میان دوره ای که در طی سال تهیه می شود،می گردد.لذا برای آن که بتوان ویژگی قابلیت مقایسه صورت های مالی میان دوره ای افزایش داد، حسابداران از(( روش ذخیره )) استفاده می نمایند. براساس این روش،معمولاً هزینه تعمیرات و نگه داری برای یک سال مالی برآورده شده و سپس بر حسب زمان یا حجم تولید،جذب سود و زیان می شود.
  در روش ذخیره،در پایان دوره های زمانی مشخص (مثلاً،دوره های یک ماهه،سه ماهه و یا شش ماهه)حساب ((هزینه تعمیرات و نگه داری)) بر حسب مبلغ برآوردی برای آن دوره،بدهکار شده و در مقابل حساب ((ذخیره تعمیرات و نگه داری)) به همان مبلغ بستانکار می شود. پس از انجام مخارج واقعی،به جای بدهکار کردن حساب هزینه،حساب ذخیر و تعمیرات ونگه داری ،بدهکار حسابهای مربوطه بستانکار خواهد شد. مانده حساب ذخیره در پایان سال مالی به حساب هزینه تعمیرات و نگه داری بسته می شود.
  در مقابل هزینه تعمیرات جاری،مخارجی که صرف تعمیرات کلی داراییهای ثابت مشهود شده و از لحاظ مبلغ با اهمیت بوده و حداقل یکی از ویژگی های مربوط به هزینه های سرمایه ای را دارا می باشد،به عنوان تعمیرات اساسی تلقی می گردد.نحوه عمل حسابداری مناسب برای اینگونه مخارج بستگی به تاثیر تعمیرات اساسی بر دارایی مربوطه خواهد داشت.  نوع مطلب : آموزشی، مقالات، 
  برچسب ها : دارایی مشهود، دارایی ثابت مشهود، دارایی نامشهود، دارایی ثابت نامشهود، حسابداری داراییها، استاندارد 11 حسابداری، استاندارد10،
  لینک های مرتبط : منبع،
  نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


   
     
  شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic